NFK’s gullmerke-bærere

Fra vedtektene:
«For tildeling av NFK’s gullmerke gjelder disse bestemmelser:
Utenom jubileumsåret kan maksimum utdeles ett merke årlig. Merket kan unntaksvis utdeles til ikkemedlemmer, og i tilfelle kun med fullt flertall i merkekomiteen. En som har ytet et utmerket avlsarbeid for fremme av en spesiell rase, vil i slikt tilfelle vanligvis bli honorert av spesialklubben, og det skal ikke veie vesentlig i vurderingen til om han/hun er funnet verdig til NFK’s gullmerke
.

Merket skal være en anerkjennelse fra NFK til en som aktivt har arbeidet for klubben, eller som med sin personlighet har satt farge på klubblivet. Med aktivt menes ikke bare arbeid i styret eller komiteer, men også innsats i forbindelse med utstillinger, prøver eller andre arrangement.

Gullmerket skal være en stimulans for fremme av klubblivet, og det er ikke de antall år som vedkommende kandidat har vært medlem som skal telle, men hans innsats gjennom kortere eller lengre tid.»

Gullmerke-bærere

ÅrNavn
1964Svein Heglum, Per Lefstad, Arne Watle, Tore Leistad
1965Lauritz Thaulow
1966Ragnar Glenne
1967Otto Raaness
1968Rolf Aune
1969Thorstein Øhren
1971Ingebrigt Elshaug
1972Roar Tønseth jr.
1973Eivind Schistad
1974Trygve Gundersen
1975Enok Hansen
1978Inger Tønseth
1979Kjell Arntzen
1981Bård Jystad, Kjell With
1982Grethe Øhren
1983Per Arne Watle
1984Henning Brinchmann
1985Annar Kirkvold
1986Rolf Lervaag
1991Bjørn Digre, Kjell Hansen, Kjell Olstad
1995Kaare M. Gisvold
1996Rolf Bergh, Hilde Kvithyll, Robert Kristiansen, Agnar Svendsen, Alfred Sæther
1997John Berge
2000Jarle Karlsen, Roy Nesset, Steinar Dahl
2001Torbjørn Austvik
2003May-Torild Sæther
2004Sigfred Schmitz
2006Odd Einar Brattset
2009Roar Løhre Nielsen
2011Birger Stene, Rune Tyvold
2012Kersti Pedersen
2016Vigdis Nymark
2018Gard Sandbakken
2021Odd Ivar Bjørnli, Linn Johnsen Knudtzon, Terje Indseth
2022Terje S. Samdal

Livsvarige medlemmer i NFK

Fra vedtektene:
«Livsvarig medlemskap:
Medlem som i særlig grad har gjort seg fortjent til det, kan av styret utnevnes som livsvarig, ikke betalende medlem.»

Utnevnte livsvarige medlemmer i NFK

Håkon Larsen
John Mogård
Bibs og Helge Stjerne
Per Erik Lund
Tore Leistad
Asbjørn Skjærvold
John Røst
Bjørn Johansen
Vigdis og Per Nymark
Rolf Sevendal
Sigfred Schmitz
Einar Holmvik
Johan B. Steen
Olaf Schjetne
Ingeborg og Klaus Grenstad

NFK’s æresmedlemmer

Fra vedtektene:
«Som æresmedlem kan utnevnes den som i særlig grad har gavnet klubbens virksomhet eller har innlagt seg særlig fortjeneste til hundesportens fremme. Forslag til æresmedlemskap fremmes for styret ved hemmelig, skriftlig avstemning og krever 4/5 flertall. Blir det ikke vedtatt protokolleres intet. Det utnevnte æresmedlem overrekkes diplom. Æresmedlemskap er klubbens høyeste utmerkelse.»

Utnevnte Æresmedlemmer i NFK

ÅrNavn
1931N.B. Herlofsen
1945Nicolai Klinge, Lauritz Noodt, Michael Holtermann
1946Nils Lefstad
1948Johs Røhme
1953Ragnar Hoff
1962O. F. Borchrevink
1966Svein Heglum
1971Håkon Larsen, Per Lefstad
1975Rolf Aune, Arne Watle
1981Thorstein Øhren, Roar Tønseth jr., Enok Hansen
1984Lauritz Thaulow
1988Per Arne Watle
1991Per Erik Lund
1996Bjørn Digre, Kaare M. Gisvold
2001Hilde Kvithyll
2002Robert Kristiansen
2011Alfred Sæther, Steinar Dahl
2012Tore Leistad, Torbjørn Austvik
2015Birger Stene
2021Kersti Pedersen, Jarle Karlsen, Rune Tyvold

Vinnere av sølvhunden (jaktprøve)

Sølvhunden (jaktprøve)

ÅrRaseNavnEier/Fører
1923GSVeslaWatle, Løkken
1926ESStorfosens ErgoM. Stenersen, Oslo
1928ESTifjellets BellJohs. Røhme, Orkanger
1929ESNorrøna SvanteM. Stenersen, Oslo, / M. Holtermann
1930ESNorrøna SvanteM. Stenersen, Oslo, / M. Holtermann
1931ESTellA. Raabe
1932GSTrollheimens Glory IIO.F.Borchrevink
1933KVPerviljas SteggE. Røhmen
1934VKInstilt
1935ESVesla av SolsethJ. Holm/ J. Kjøsnes
1936ESMaJ.Holm
1937ESBoyH. Bryhni
1938ESPan Jan av VindareggR. Vinderen
1939Prøven avlyst
1940ESBonnie LassieA. Holm
1941ESBonnie LassieA. Holm
1947PMoorlands JackaE. Steen-Hansen
1948ESViddas JackH. Setsaas
1949PHulderheims TrollE. Wang
1950ESLasse 62DN. Lefstad
1951ESViddas JackH. Setsaas
1952Prøven avlyst
1953ESPrikkens White DonA. Unsgaard
1954ESSkardøras RitaIngrid Estenstad/A. Estenstad
1955ESCh. Østvangens BossieT. Østhus
1956ESØstvangens BoT. Østhus
1957ESØstvangens BoT. Østhus
1958ESPrikkens RunoA. Bergan
1959PSkarvets JavetteG. &Th. Øhren/ Th. Øhren
1960GSKalvsjølias JervRolf Aune
1961ESFlyT. Leistad
1962ESFlyT. Leistad
1963ESGuriL. Thaulow
1964PMarika DollT. Leistad
1965PYotas ArrowF. Drabløs
1966ESVestfjellets TanjaG. &Th. Øhren/ Th. Øhren
1967ESLotteP. Storrønning
1968ESHommelfjellets PontoR. Sevendal
1969ESVestfjellets TanjaG. &Th. Øhren/ Th. Øhren
1970ESBorkes SisuJohan B. Steen
1971ESGråvolas TrollaArne Gran
1972ESGråvolas TrollaArne Gran
1973ESParat P. Av EkebäckA. og P.A. Watle/ P.A. Watle
1974ESBorkes SisuJohan B. Steen
1975ESJankaHenrik Hoel Wold
1976ISValaskjalvs UrdBjørn Ingebrigtsen
1977ESNjardarheimens Blue Trico TigerH.Olsen
1978PPålamalmens Og-On DartE. Sissener/ B. Plassgård
1979Ikke utdelt(ES Gråvolas Rubem vant VK, men var ikke utstillingspremiert)
1980PLiseSivert Tuflåt
1981ESBrennvolas RajaK. Stokdal
1982ESBotnfjellets SnorreE. Rusten
1983ESHeisaJ. Dahl
1984PBjørklunds CitoR. Loennecken/ E. Holmvik
1985ESMorkhaugens TsarekArild Redergård
1986Ikke utdelt(ES Jæger vant, men var ikke utstillingspremiert)
1987ESTiurhaugens KatjaBjørn Watle
1988ESSisuT. P. Johansen
1989PSølnklettens Zita IIA. Monsen / B. Plassgård
1990ESSnøføykas RulleJan Graff
1991Ikke utdelt(ES Roma vant, men var ikke utstillingspremiert)
1992PSølnklettens TaxiE. Sissener / B. Plassgård
1993PLikkos ArrasSturla Bendiksen
1994GSVinterveiens OskarAgnar Svendsen
1995KVSteffVictor Wang
1996KVGarm av TunvinnVictor Wang
1997ESHallråas PaxTor Nilsen
1998ESMorkhaugens RenoHallvard Rødsjø
1999ESVigdaættas WaiPer Arne Watle
2000PYljalias MatteaTerje Bjørhusdal
2001GSFlintheias BalderWebjørn Svendsen
2002IS“US” T-ManusLars Råstad
2003ISIrskesjøens D’ZentoH.I. Walle & G. Keiserås/ G. Keiserås
2004ESÅsmarkas C-StarIngvar Rødsjø
2005ESMissieRobert Kristiansen
2006ESBlackKristin og Bjørn Watle/ Bjørn Watle
2007IS”US” TornadoRandi Halvorsen og Rune Magnussen
2008KVEraaks LolaKåre Lotsberg
2009ESSkillevatnets TurteKåre Norum
2010ESKleivskogens QueenPer Arne Watle
2011KVHaugtuns Dpb FriSiw og Ola Øie
2012ESLimingruets Hi-TrollIngvar Rødsjø
2013ESEpleskogens AdamBjørn Monsen
2014ISKvernsjøbergets Jippi QuattroMorten Jensen
2015ESRingvassøyas SamiraStein Martinsen
2016Ikke utdelt(P Prima vant, men var ikke utstillingspremiert)
2017ISSetpoints SnuppaUlrik Myrhaug
2018ISImingens Pr PippiTor Taksgaard
2019BOrreskogens G-HappyAnders Ellefsen
2020ESBerkjestølen`s KiraKristin og Bjørn Watle/ Bjørn Watle
2021BBvikksteps MiraEivind Winther
2022Ikke utdelt
2023Ikke utdelt

Vinnere av sølvhunden (utstilling)

Sølvhunden (utstilling)

ÅrRaseNavnEier/Fører
1922ESLydaE. Almli, Fannrem
1924ESBonnieForstm. Raabe og dr Raabe, Oslo
1926ESHaakis RexDisp. Solstad, Oslo
1928ESLadyK. Solstad, Ler
1929Ingen Utstilling
1930NKK-utstilling her for 1. gang
1931PVardehaugs brunetteT. Paus
1932PTolles Primo de RivieraT. Paus
1934KVPerviljas SteggE. Horn
1935PRundhovdas MarquisE. Sissener
1936ESSjurreirets GuyAnders G. Bratt
1937GSBonnieJ. Mogård
1938ISRowen of KilpeconAugust Stenersen
1939ISKnoll av FjordheimN. Stiansen
1940GSTrollheimens JarlO. F. Borchrevink
1941ISGrønnsjøens TanjaH. Larsen
1947ESVigdaættas BoTore Østhus
1948RSRissE. Møller
1949GSTrollheimens TassO.F. Borchrevink
1951ESØstvangens BossieT. Østhus
1952ESVigdaættas MarikJ. Thoresen
1953ESVigdaættas MarikJ. Thoresen
1954Utstilling avlyst pga valpesyke
1955ESCh. Rugldalens JeppeG. Amundsen
1956ESVigdaættas FalkR. Grenstad
1957Utstilling avlyst pga valpesyke
1958PHuldreheimens DuchessE. Steen Stenersen
1959PPikhaugens PollyP. Haukebø
1960ESVigdaættas VaiA. Watle
1961GSKrutt (Per)R. Aune
1962PToyaS. Kuvaas
1963ESTinnA. Watle
1964GSGloføykens RuggaK. Olstad
1965PCh. Trollhaugens MercuryO. Aurtande
1966NKK-utstilling
1967GSJonsbu TellK. Nilsen
1968SVSheriffP. Westgård
1969SVBoyT. Staw
1970ISGormr don SønV. og P. Nymark
1971ESTreffKarstein Lillejord
1972PLeistadåsens SpicaK. Lavik
1973KVUnikums BarrFlagestad
1974GSUlvatnets PoratKjell Arntzen
1975ISValaskjalvs TyaIvar Hopen
1976PMyrteigens Prince JoJon Olav Ekrann
1977SVTarassPer Westgård
1978RSOrkelsjøens JerryBjørn Johansen
1979PVestergyllens FrikkLars Kvalheim
1980PVåeians PerleK. Sognli
1981ISEieholms CaroPer Thore Pedersen
1982ISRemosTore Stene
1983ISSkuldPer H. Nymark
1984GSEggafjellets Tussa IIJarle Johansen
1985PRypeåkerens VirusBirgit Westgård
1986SVKjempeåsens FiaOdd Karlsen
1987PPiaættas Go On GuyE. Sissener /B. Plassgård
1988KVOrremyras A’LatoLars Rasmussen
1989SVGroftedalsheias RuskaÅse og Nils Kaldahl
1990ESJoker EroArve Nicolaisen
1991PHeggebakkens BalderWilly Løkkemo
1992KVOrremyra C’YmirPer Harald Nymark
1993ESVårstigens ChailoJan Rotnes
1994ISRoijahnPer Jarle Ingstad
1995ESJoker EroArve Nicolaisen
1996ESSætermoens Store BaskenH. Sæthermo
1997ESSpannlias RockyOdd Estenstad
1998GSImingens Miss Bovie IINina Nordby
1999GSRickoSverre Hoven
2000ESSætermoens DrilloBjørn Erik tessem
2001GSImingens Trønder TrøkkWenche Porsanger/ Nina Nordby
2002SVPjalt av KjølhaugenBirgit Westgård/ Vigdis Nymark
2003SVPjalt av KjølhaugenBirgit Westgård/ Vigdis Nymark
2004GSFinnvolas ZikoSteinar Einvik
2005ISValaskjalvs TokkVigdis Nymark
2006GSImingens Bh Jippi-JaNina Nordby Kjelsberg
2007KVRugdelias Nmi RajoFrode Erlandsen
2008ESPiksteinans TessaSteinar Berg
2009GSHagelsprutans Qule QvintusEirik Hopstad
2010ISValaskjalvs VimurVigdis Nymark
2011PDaxo Nova HajniceHenry Espeseth/Anton Ringøen
2012ESPiksteinans ZiirSteinar Berg
2013ESR TuttaSvein Sellie
2014GSStorsteinens Galante GantBritt Einarsen
2015SVMälarens Rr-AlphavilleBirgit Westgård
2016SVSkarsemsløkkja`s LarrisBirgit Westgård
2017ESSpjeldberget`s VoicePål Inge Røe
2018ESEngertoppen`s ArvenTor Jon Garberg
2019SVSkarsemsløkkja`s LarrisBirgit Westgård
2020ISRaudsildras Sønn De LuxNina Nordby Kjelsberg
2021BKamvatnet`s FantRune Bergdal Eli
2022ESValeria`s Hi-StråIngvar Rødsjø
2023GSTågåtunet`s Trønder TælWenche Porsanger
2024GSSvartbekkens ElliotKai Ivan Sterten