Klubbmesterskap og treningssamling i Storlidalen

Helgen 6-8 mars arrangerte klubben treningssamling og klubbmesterskap. 12 deltakere var med på klubbmesterskapet lørdag og 20 hunder var med på treningssamling lørdag og søndag. 

Været viste seg fra sin beste side gjennom helgen, noe som satte en flott ramme på arrangementene. Strålende sol, lett vind fra vest og plussgrader når sola fikk skikkelig tak ga en god påskestemning, godt humør og en på alle. 

Klummesterskapet ble ledet og dømt av tre av klubbens medlemmer. Litt løsere regler en det som praktiseres på ordinære jaktprøver gjorde at alle fikk være med hele dagen. Ved oppropet ble reglene for dagen gjennomgått, som tok utgangspunkt i at den hunden/føreren som i løpet av dagens samlet flest poeng blir kåret til klubbmester. Minner samtidig om at deltagelse i klubbmesterskapet gir poeng i Sølvhundcupen så husk å meld inn dette her.

Fulle av pågangsmot og med stor tro på dagen satte gruppa i veg mot Høa som var dagens tildelte terreng. Samtlige hunder jobbet godt gjennom dagen, selv om rypa dessverre var litt lite samarbeidsvillig og lettet gjerne på litt lange hold. 

Spenningen var stor da dagen ble oppsummert etter at alle var kommet ned fra fjellet, og de som trakk det lengste strået var. 

AK: Irsksetter Neadalens Litj – Nea. Eier/fører Martin Larsen Manstad 

UK: Engelsksetter Selforslias Rossi – Eier/fører Ingrid Eidstumo

De fleste deltakerne på treningshelgen bodde på Storli gård gjennom helgen. Når alle var ankommet fredag ble planen for helgen gjennomgått, instruktørene presentert og fordeling avklart av samlingens ansvarlige og leder for aktivitetsutvalget, Espen Johannessen. Arne Aalberg og Morten Eriksen hadde tatt på seg det ærefulle oppdraget å være instruktører for helgen. Resten av kvelden gikk praten livlig i peisestua og mange historier ble delt. 

Gruppa overvar oppropet til klubbmesterskapet før kursen ble satt mot terrenget Tovatna venstre som var dagens treningsfelt. Instruktørene tok med seg hver sin gruppe og ledet dem gjennom dagen, ut fra tilbakemeldingene kom vel de fleste hundene i fugl og alle førere fikk gode og konstruktive tilbakemeldinger gjennom dagen. 

Kvelden ble på ny tilbrakt i peisestua hvor praten gikk livlig om dagens hendelser før vertskapet  serverte en fantastisk middag med badsturøkt lam som hovedrett.

På søndagen ble gruppa delt i 3 for å få mer slipptid i terrenget. Som dagen før ble Tovatna Venstre brukt som terreng og de aller fleste hundene fikk prøvd seg på fugl.  

Tilbakemeldingene gjennom helgen har vært gode og inntrykket er at samtlige deltakere har hatt utbytte av helgen og tatt med seg nyttig erfaring.

På vegne av aktivitetsutvalget vil vi benytte anledningen til å takke Storli gård for en fantastisk helg og et supert vertskap. Instruktørene for å ha stilt opp og bidratt til med erfaring og råd og deltakerne for positiv innstilling og godt humør. Dette bør gjentas.